Mobilyacılarda, KDV indiriminin uzatılacağı sevinci

4 Nisan 2017 Salı
Post Image

Adana Mobilya Sanayicileri İş Adamları Derneği (MOSİAD) Başkanı Rüştü Erikci, yazılı açıklamasında,  ahşap ve plastik mobilyalar, koltuklar ve büro mobilyalarına uygulanan KDV oranının şubat ayında hükümet tarafından 30 Nisan’a kadar yüzde 18 yerine yüzde 8’e çekildiğini anımsattı.

Hükümetin almış olduğu bu kararın ardından  mobilya sektöründe canlılık yaşanmaya başladığını belirten Erikci, ilkbaharın gelmesiyle birlikte daha da hareketlendiğini söyledi.

KDV indirimiyle birlikte vatandaşların yüzde 10 daha ucuza mobilya aldıklarını belirten Erikci, şöyle konuştu:

 ‘’Uygulamayla hem tüketici hem de sektör kazanıyor. Bunun yanında sektördeki kayıt dışılıkta azalıyor. İndirimin bu ay sonunda bitecek olması nedeniyle nişanlı çiftler ve yeni evlenecek olanlar ile uzun yıllardan sonra mobilyalarını değiştirmek isteyen vatandaşlarımızın alımları devam ediyor. Sektör olarak KDV indiriminin uzatılmasını arzu ediyorduk. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun Bursa’da bir esnaf ziyareti sırasında yapmış olduğu, ‘Bu indirimin hem mobilyacılarımıza hem de vatandaşlara olumsu yansıdığını burada bir kez daha gördük. KDV indiriminin devam etmesi için gerekeni yapacağız’ şeklindeki açıklaması sektörde büyük sevinç yaşattı.’’

SEKTÖR İÇİN BÜYÜK BİR MÜJDE

ADASO Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Güldiker de devam eden KDV indiriminin uzatılacak olmasının doğru bir karar olacağını ve Bakan Müezzinoğlu’nun bu açıklamalarının sektöre büyük bir müjde olarak geldiğini belirterek,  şöyle konuştu:

‘’KDV indiriminin uzatılacak olması ilkbahar ayları ile birlikte hareketlenen sektöre daha da bir canlılık getirecek. Sektörün KDV indiriminin uzatılması yönündeki taleplerine olumlu yanıt veren hükümet yetkililerine de teşekkür ediyoruz.’’

ÜST