Mobilyacılar kalifiye eleman bulmakta zorlanıyor

3 Ocak 2017 Salı
Post Image

MOSİAD Başkanı Erikçi, Çukurova Barış Gazetesi’ne yaptığı açıklamada,  Adanalı mobilyacılar olarak yaklaşık bir yıl önce MOSİAD çatısı adlında bir araya geldiklerini anımsattı. Erikçi, ‘’Bu dernek sektörü önümüzdeki günlerde daha güzel yerlere getirecek. Destek görüyor, Adana’da STK’lar ile iş birliği içinde olmanın da mutluluğunu yaşıyoruz’’ dedi.

Emek yoğun bir sektör olduklarını ve bundan dolayı da kalifiye eleman bulmakta ve yetiştiröekte zorlandıklarını belirten Erikçi, şöyle konuştu:

Eskiden çırak alıyorduk, yetiştirip usta yapıyorduk. Şimdi böyle değil. Liseyi bitirene değin eleman bulamıyorsunuz.  Liseden sonra bir çocuğa sanat öğretmek zordur. Herkes de büroda çalışmak istiyor. Şeridin, hızarın karşısına geçmek istemiyorlar. Eleman sıkıntımız hat safhada. Sanayi odasında bu ara eleman konusunu görüşüyoruz ama bir türlü çözemedik. Meslek okullarını tercih eden öğrencilerin sayısı çok az. Okula kayıt yaptıran öğrencilerde teknik bölümleri tercih ediyor. Mobilya dekorasyonu tercih etmiyorlar. Döşeme ile alakalı bölüm yok. Boyası var, bölümü yok. Pratik ile teorik birleşemiyor. Meslek liselerinin son dönemlerde kapasitesi düşük öğrencileri alması da eleman sıkıntısının temel nedenleri arasındadır.’’

ÜST